old music

Monday, August 11, 2008

The Beatles

Ringův sólový debut přišel ještě před vydáním Let It Be. Album Sentimental Journey přinášelo výběr slavných melodií ze zlaté pokladnice populárni hudby, které předtím proslavili zpěváci jako Louis Armstrong, Tony Bennett, Doris Dayová, Billie Holidayová nebo Frank Sinatra. Ringovo podání bylo jen matným odleskem původních verzí. Průměrný ohlas pro¬vázel i následující album Beaucoups Of Blues, nahrané v Nashvillu s prominenty tamní country & westernové scény. Úspěchu se dočkala až jeho třetí deska nazvaná jednoduše Ringo. Po jedné skladbě na ni přispěli i bývalí Beatlové, a George Harrison navíc společně s Ringem singlovým hitem Photograph. Zatímco jako zpěvákovi se mu už úspěch tohoto alba nepodařilo překonat, jako vynikajícího bubeníka jej i v příštích letech vyhledávaly stěžejní osobnosti rockového světa včetně Lennona, McCartneyho a Harrisona. Neúspěchy Starrovy vlastní gramofonové značky Ringo Records i spo¬lečnosti Ringo-Robin Ltd., která se zabývala navrhováním a výrobou nábytku, mu bohatě vynahradila jeho filmová karié¬ra. Už v roce rozchodu Beatles byl ve veselohře The Magic Christian hereckým partnerem Petera Sellerse a Raquel Welchové, poté představoval Franka Zappu v jeho pověst¬ném experimentálním filmu 200 Motels. O dva roky později byla Ringovi svěřena dokonce hlavní role ve filmu That‘ll Be The Day, v roce 1975 jej režisér Ken Russell obsadil do úlohy papeže Pia IX. v hudebním filmu Lisztomania, a stačil si zahrát ještě po boku šestaosmdesátileté Mae Westové, kdysi proslavené hvězdy Broadwaye i Hollywoodu, v jejím posledním filmu Sextette, natočeném v roce 1978 podle jejího vlastního námětu. Po rozchodu s Maureen v polovině sedm¬desátých let odkoupil Ringo Starr od Lennonových jejich vilu v londýnském Tittenhurst Parku a žil ve společnosti atraktivních mladých hereček a modelek střídavě v Anglii, Monaku, v New Yorku a v Kalifornii. V zimě roku 1980 se v Mexiku během natáčení dalšího filmu Caveman seznámil s dlouhovlasou kráskou Barbarou Bachovou, kterou předtím proslavila bondovka The Spy Who Loved Me. Vzali se o čtyři měsíce později v tradiční oddávací síni Beatles v Marylebone v přítomnosti Paula McCartneyho i George Harrisona.
Millie Sutcliffová se po smrti svého syna a někdejšího za¬kládajícího člena Beatles přestěhovala do Kentu a tráví tam stáří ve vzpomínkách na Stuarta, obklopena jeho obrazy. Queenie Epsteinová, která v rozmezí několika měsíců ztratila manžela i milovaného Briana, žije dosud v malé vilce v Liver¬poolu uprostřed jejich fotografií. Nedaleko odtud se po pro¬deji Nemperor Holdings usadil s rodinou i Clive Epstein, po¬kračující v kariéře úspěšného obchodníka.
Z lidí bývalého beatlovského štábu zemřel brzy po Briano¬vi také jeho dlouholetý právní poradce David Jacobs. Jedno¬ho dne byl nalezen oběšený ve své garáži, a přestože se podle oficiálního výroku úředního ohledávače jednalo o sebevraž¬du, někteří lidé dodnes pochybují, stejně jako v Epsteinově případě, že tomu tak doopravdy bylo. Beatlovský nakladatel Dick James zasedl po prodeji Northern Songs Gradeově koncernu ATV jako jeden z ředitelů v jeho správní radě, zatímco český strýček Beatles Walter Strach zmizel neznámo kde. Dezo Hoffmann, který se s jednotlivými Beatles stýkal i v příštích letech a Lennona navštívil v New Yorku ještě krátce před jeho smrtí, uspořádal v průběhu let několik pozo¬ruhodných výstav fotografií Marilyn Monroeové a dalších portrétů z bohatých fondů svého archívu. Pokud mu to zdra¬votní stav dovoluje, navštěvuje čas od času i své rodné Slo¬vensko.

Labels: