old music

Saturday, July 29, 2006

Vystoupení Quarrymen v Sytnerově Jeskyni,

které se po¬dařilo snaživému Whalleymu nakonec zprostředkovat, ne¬mohlo v tomhle prostředí ovšem dopadnout jinak než fias¬kem. Jejich tehdejší bubeník Colin Hanton o tom po letech řekl: „Hned od začátku jsme do nich naprali všecky Elvisovy fláky, které jsme tenkrát hráli. Po první rundě nám někdo na pódium doručil lístek. John si myslel, že obsahuje přání něja¬kého hosta. Ale zatím to bylo od vedení. Stálo tam: ,Vypad¬něte s tímhle zpropadeným rockem!` O šest let později, když tu hráli John s Paulem naposledy, zaplnily davy fanoušků, kteří se do Jeskyně nedostali, celou Mathew Street.
Po skončení gymnázia nastoupil Lennon, na doporučení ředitele školy, v září roku 1957 na liverpoolskou kolej výtvar¬ných umění. Její budova na Hope Street ležela přímo v cent¬ru proslulé Osmičky, kdysi reprezentační čtvrti liverpool¬ských rejdařů, proměněné teď na domov opravdových malířů i netalentovaných mazalů, sochařů, pravých i falešných pro¬zaiků a začínajících básníků. Desítky výčepů a malých kavár¬niček v okolí, které snad vůbec nezavíraly, nabízely téhle pestré společnosti stálý útulek pro nikdy nekončící diskuse. Pouze onomu zvláštnímu druhu tolerance, vlastnímu odnepa¬měti kumštýřským sešlostem v kterémkoliv koutu světa, vdě¬čil John za to, že ho tady v jeho křiklavě barevných košilích a v úzkých kalhotách, jaké nosili Teddy Boys, nepovažovali za vetřelce. Horší bylo, že pro Lennonovy spolužáky, kteří se navzájem poznávali podle černých roláků z shetlandské vlny, s ledabyle povytaženými rukávy, představoval Merseysippi Jazz Band rajskou hudbu, a Cavern, odkud Johna a ieho Qua¬rrymen tak břitce vypoklonkovali, její svatostánek. Johnovi se ovšem časem podařilo nasadit rockovou nákazu i do toho¬to prostředí.

Tuesday, July 25, 2006

V Broadwayi se jednoho večera vytasil Paul s první vlastní písničkou, kterou složil. Nazval ji I Lost My Ltttle Girl a Johna tím notně překvapil. Sám do této chvíle nepomyslel na to, že by mohli hrát také něco jiného než věci odposlouchané z de¬sek nebo rádia. Zanedlouho se pustili do skládání společně. Za první dva roky spolupráce napsali prý kolem jednoho sta písni. Dochovala a na veřejnost se z nich však dostala jen nepatrná část. Včetně Love Me Do a One After 909. Zbytek prý vzal zasvé, když se později Paulova přítelkyně Jane Asherová pustila do zevrubného jarního úklidu v jeho lon¬dýnském bytě.
Konec sedmapadesátého roku byl pro budoucí Brouky vý¬znamný ještě jednou skutečností. Bývalý basista skupiny a Lennonův společník v darebáctví dětských let Nigel Whal¬ley, který oficiálně vystupoval v úloze manažera Quarrymen, dá-li se to tak vůbec nazvat, potkal v úctyhodné společnosti golfového klubu lékaře jménem Sytner. Nigel využil této ná¬hody k seznámení s doktorovým synem Alanem, majitelem jednoho z nejnavštěvovanějších liverpoolských klubů, kde chtěl své svěřence „upíchnout“. Potíž byla v tom, že Alan Sytner byl více než kdo jiný především jazzovým fandou. Jeho klub Cavern v Mathew Street č. 10 byl věrnou kopií malých klubů, rozsetých v okolí bulváru St. Germain des Prés na levém břehu Seiny, ve kterých se mu tolik zalíbilo při návštěvě Paříže. Pro místnosti, které získal v podzemí býva¬lého obchodního domu, si sotva mohl zvolit přiléhavější ná¬zev než právě Cavern - Jeskyně. Na návštěvníky, kteří se sem dostali po úzkém kamenném schodišti, čekaly tři protáh¬lé tmavé kobky s klenbou z neomítnutých cihel a s vlhnoucí¬mi stěnami, se zatuchlým zápachem po plísni. Jazzové fa¬noušky, kteří sem pravidelně chodili za svým oblíbeným Merseysippi Jazz Bandem a výjimečně také na hostující lon¬dýnské kapely, jako byli Colyerovi Jazzmeni či orchestr Mic¬ka Mulligana, to neodradilo. Spíše naopak. Kromě tradičních kapel zde mohli slyšet i modernisty a skifflové skupiny, pro které Alan Sytner jednou týdně rezervoval malé pódium v prostřední lodi sklepení. Tancechtiví návštěvníci mohli uko¬jit své choutky v jednom z postranních křídel, jestliže jim nevadily pilíře, kolem nichž se museli proplétat.

Thursday, July 20, 2006

Mezi liverpoolskými Teddy Boys,

jak se říkalo tamějším protějškům našich potápek, dopadlo toto čerstvé hudební po¬selství na úrodnější půdu než kdekoliv jinde ve Velké Britá¬nii. Nadarmo se netvrdí, že Liverpool má díky svému přístavu k Americe blíž než ostatní anglická města. Tudy sem také proudily desky nových rock'n'rollových zpěváků i jejich čer¬nošských předchůdců z oblasti rhythm & blues mnohem dří¬ve, než na ně stačil oficiální gramofonový trh zareagovat. A tak ve stejné době, kdy se Lennonova parta trochu teatrál¬ně zbavila valchy, přimělo proudění stejných větrů ostatní liverpoolské skupiny k podobnému rozchodu s hudebníky, které ještě včera napodobovaly. Bývalá Alan Caldwell Skiff¬te Group změnila svůj název na Rory Storm And The Hurri¬canes, jiná obdobná skupina Gerryho Marsdena se přejme¬novala podle amerického vzoru na Gerry And The Pacema¬kers. Pouze Quarrymen si zatím uchovávali své původní jmé¬no. Důvod byl prostý. Tenhle nápis měl totiž Colin Hanton překrásnými barvami vyveden na svém velkém bubnu.
Paul a John trávili v onom období spolu každou volnou chvilku. Místem schůzek jim byl nejčastěji obývací pokoj McCartneyových na Forthlin Road, jehož stěny, vytapetova¬né křiklavými čínskými pagodami, byly svědky soustavného předvádění kytarového umění obou chlapců. Quarrymen, je¬jichž vedoucí členové John s Paulem měli před ostatními pri¬vilegium v nošení módních bílých sak, hráli ještě pořád pře¬vážně na farních večírcích u sv. Petra ve Wooltonu. Zakrátko po Paulově příchodu však dostali příležitost také na sobot¬ních tanečních zábavách v klubu Broadway a ve Wílsonově tančírně v Garstonu.

Monday, July 17, 2006

V době, kdy Paul přišel mezi členy Quarrymen, byly už obě strany naladěny na víceméně stejnou vlnu hudebních zájmů. Také Johna Lennona omrzelo věčné omílání písniček vypůjčených z Doneganova repertoáru a doprovázených mono¬tónním drnkáním Shottonovy valchy. Nebylo proto divu, že se Johnova horkokrevnost vybila jednoho dne právě na tom¬to nástroji a jeho nešťastném majiteli. Lennon totiž rozbil valchu přímo o hlavu svého nejlepšího kamaráda. Protože si však Pete byl dobře vědom, že za příslušnost ke Quarrymen vděčí jen a jen přátelství s Johnem, opustil skupinu, aniž se zpřetrhalo pouto vzájemných sympatií, které je spojovalo od dětských let.
Vypuštěním valchy z instrumentáře Quarrymen se konečně uvolnily svazky, které skupinu spojovaly s jejími prvními vzory. Nad mizejícím skifflovým hnutím už visela ve vzduchu nová hudba, jejímiž věrozvěsty byly právě vycházející hvěz¬dy amerického rock'n'rollu. Ostatně tehdy našla už i Británie svou vlastní „odpověd“ na mládeží zbožňovaného Elvise ¬dvacetiletého Tommyho Steela. Tohoto bývalého plavčíka obchodního loďstva objevili v zapadlé sklepní kavárně v lon¬dýnském Sohu novozélandský divadelní podnikatel John Kennedy a koncertní promotér Larry Parnes, kteří rychle rozpoznali jeho podobu s pěveckými idoly, deroucími se do popředí americké hudební scény. Překřtili jej z původního Hicks na mužněji znějící Steele, a prakticky vzápětí vystřída¬lo toto jméno na hitparádách právě Lonnieho Donegana. Hned jeho první deska Rock With The Cavemen se ocitla na špičce nejlepších deseti.

Thursday, July 13, 2006

Netrvalo dlouho a Paul obstojně zvládl všechny populární skifflové kousky natolik, že se mu začaly zajídat. Tehdy se podle gramofonu pustil do kopírování prvních rock'n'rollo¬vých desek. Lonnieho Donegana tak záhy vystřídali Little Richard, Carl Perkins a pochopitelně Elvis. O něco později učarovalo Paulovi sourozenecké duo bratří Everlyových. Je¬jich zpěvné, melodické písničky, v nichž si svěží rock'n'rollo¬vé podněty podávaly ruku s ozvěnami tradiční hudby americ¬kého venkova, okouzlovaly posluchače především zvláštní barevností svých dvojhlasů, které Paul střídavě s mladším bratrem Mikem a kamarádem Ianem Jamesem začali napo¬dobovat.

Monday, July 10, 2006

Paulovi táhlo na čtrnáct,

když do Liverpoolu přijel se svou skifflovou skupinou Donegan, jehož jméno vyslovovali stej¬ně staří kluci po celé Anglii s nábožnou úctou. Pochopitelně nemohl chybět v davu, který se shromáždil před liverpool¬ským divadlem Empire, aby vyčkal zpěvákova příjezdu na odpolední zkoušku. Mezi čekajícími bylo také několik mla¬dých dělníků z blízké továrny, jejichž dílovedoucímu napsal Donegan, který přijel s malým zpožděním, omluvný vysvětlu¬jící list. Tahle srdečnost, které by se od zavedených pěvec¬kých hvězd typu Dickieho Valentma sotva dočkali, udělala na Paula ohromný dojem. Když potom uviděl a uslyšel Donega¬na na pódiu, upnula se všechna jeho chlapecká přání k jedi¬nému cíli, ke kytaře. Jim McCartney, který měl po manželčině smrti starostí s domácností i s oběma kluky až nad hlavu, nakonec neodolal Paulovým prosbám a investoval do nástro¬je tehdy nemalou částku 15 liber. Ve vzácných chvílích volna jej dokonce sám u klavíru zasvěcoval do tajemství akordů.

Saturday, July 08, 2006

Paul

Do téměř idylické pohody Paulova dětství měla však zane¬dlouho zasáhnout událost, která od základu změnila život McCartneyových. V létě 1955 odjeli Paul a Michael na skaut¬ský prázdninový tábor. Nebyli tam ani týden, když se spustily deště a nepřestaly ani po několika dnech. Starostliví rodiče, kteří se obávali o zdraví svých dětí, požádali přítelkyni Bellu Johnsonovou, s níž byla Mary tehdy zaměstnána na školní poliklinice, zdali by je její dcera Olive neodvezla vozem za chlapci. Vezli jim suché oblečení, a protože bylo chladno, i několik pokrývek. Na zpáteční cestě si Mary začala v autě stěžovat na úpornou bolest na prsou. Podobné pocity zažila v předchozích měsících už nejednou, ale odmítala lékařskou prohlídku. Obávala se, že by její potíže spojoval s přehnanou opatrností, které někdy podléhají zdravotní sestry. Ještě ten¬týž večer ulehla, a když bolesti nepominuly ani v příštích dnech, odvezli ji do nemocnice. Zemřela tam, aniž znovu spa¬třila své syny, na rakovinu prsou, snad hodinu po operaci, na kterou bylo tak či onak pozdě. Paul prý ještě ani po měsících nevěřil, že se k nim maminka už nikdy nevrátí.

Monday, July 03, 2006

Rodina McCartneyových brzy po narození druhého dítěte opustila pronajatý zařízený byt v Anfieldu, v nebezpečné blízkosti bombardovaných doků, a přestěhovala se do Speke, předměstí téměř deset kilometrů vzdáleného od centra. Otec mezitím odešel z továrny a vystřídal několik zaměstnání včetně popeláře. Protože peněz neměli McCartneyovi v těch¬to letech nazbyt, vrátila se matka opět do zaměstnání. Tento¬krát jako porodní bába. Otec se sice časem pokusil znovu o obchodování s bavlnou, ale už nikdy se mu nedařilo jako před válkou. Po úmorném celotýdenním cestování byl rád, když vydělal 6 liber. Přesto oba chlapci vyrůstali, aniž na ně doléhaly finanční starosti rodičů. Paul, kterému šlo učení ve škole samo a jehož krasopisně vypracované domácí úkoly, ač byl levák, dávali učitelé za příklad ostatním žákům, nastoupil dokonce na nejlepší z místních gymnázií, na Liverpool lnsti¬tute. Také tady patřil k premiantům, přestože nad učením trávil mnohem méně času než jeho spolužáci.
Stejně dobře, jako ve škole ovládal anglické romanopisce alžbětinské epochy, vedl si i v klukovských partách, v nichž vynikal v dobrém i špatném slova smyslu, obdobně jako John, kterého tehdy ovšem ještě neznal. Ačkoliv už ve třinác¬ti se nevědomky ocitl v takřka bezprostředním sousedství svého budoucího partnera. Paul navštěvoval teprve druhým rokem Liverpoolský institut, když se rodina odstěhovala z kouřem věčně zamořeného Speke. Tentokráte do tichého předměstí v Allertonu, kde se otci podařilo najmout si část hezkého patrového dvojdomku ve Forthlin Road č. 20. Sotva půldruhého kilometru odtud, napříč přes golfové hřiště, se nalézala Menlove Avenue a na jejím horním konci známý Mendips, obývaný Lennonem a tetou Mimi.